I Gryning har vi en längre tid noterat ett ökat behov av placeringar för ensamplacerade barn. Under det senaste året har vi arbetat för att möta den efterfrågan och en av de verksamheter som har ställt om för att kunna ta emot fler ensamplacerade barn är Familjecentrum Fyrbodal i Vänersborg
– Vi ser att behovet av trygga placeringar för ensamplacerade barn är stort. Genom att ställa om delar av vår verksamhet kan vi bidra till att fler barn får den omsorg och stabilitet de behöver, säger enhetschef Björn Wallin Salthammer.
Familjecentrum Fyrbodal har i många år arbetat med barn och familjer i utsatta livssituationer. Verksamheten tar idag emot både familjer med barn i åldern 0–12 år samt ensamplacerade barn i samma åldersspann. Vid syskonplacering eller placering tillsammans med föräldrar kan även äldre barn tas emot. Barnen och familjerna som kommer till verksamheten kan ha en komplex problematik som exempelvis relationssvårigheter, bristande omsorgsförmåga eller olika former av övergrepp.
Genom omställningen har Familjecentrum Fyrbodal nu möjlighet att erbjuda fem platser för ensamplacerade barn i heldygnsvård, samtidigt som verksamheten fortsatt tar emot familjer. Boendet består av lägenheter i en hemlik miljö där familjer ges möjlighet att ta eget ansvar, samtidigt som personal finns nära till hands med flexibelt anpassat stöd. Verksamheten har även vaken nattpersonal. – Vår styrka är att vi redan har kompetent och erfaren personal samt en flexibel miljö som är anpassad för barn. Det gör att vi snabbt kan skapa trygghet och struktur för de barn som placeras hos oss, säger Björn Wallin Salthammer.
Målet med insatserna är att skapa långsiktigt hållbara förändringar. För familjer handlar det om att utveckla alternativa och mer hållbara relationsmönster samt stärka föräldrarnas omsorgsförmåga. För ensamplacerade barn ligger fokus på att ge trygghet, struktur och stabil omvårdnad – en grund för deras fortsatta utveckling.
